ישראל היא גן עדן לטבעונים ולא רק בגלל השפע של מסעדות טבעוניות

מסעדה

לעיתים אנחנו זקוקים למבט של מתבונן מן החוץ או להתרחק קצת כדי להבין מה יש לנו בידיים. זה קורה עם בני/בנות זוג שלעיתים התרחקות קצרה מהם גורמת לנו להעריך מחדש את מערכת היחסים שלנו איתם, אבל זה קורה גם בעוד תחומים בחיים. לי זה קרה דווקא בתחום הטבעונות. ידעתי שישראל מתקדמת בנושא הטבעונות ואורח החיים הבריא ביחס למדינות העולם, אך כנראה שהייתי זקוקה לתובנות של תיירים שמגיעים מבחוץ כדי להבין שישראל היא לא פחות מגן עדן עבור אנשים שבחרו באורח חיים טבעוני.

זה לא רק שפע של מסעדות טבעוניות המשגשגות לאחרונה, יש עוד אלמנטים שרק השילוב שלהם יחדיו הופכים את ישראל ליעד מועדף עבור טבעונים מכל העולם.

מסעדות טבעוניות עם מגוון מנות טבעוניות

אי אפשר שלא להתחיל עם האוכל במסעדות ובדוכני המזון. לפי מאסקי, תייר עסקי שהגיע לישראל מטוקיו: "ישראל היא מקום נפלא לטבעונים. אני נמצא פה כבר למעלה מ-4 ימים ואני מצליח לשמור בקלות רבה על התפריט הטבעוני שלי. יש לכם מסעדות טבעוניות נהדרות בכל רחבי הארץ, וגם אם אין מסעדה טבעונית בסביבה אני תמיד יכול למצוא מנות טבעוניות בתפריטי המסעדות.

אני מרגיש שעומדים לרשותי מסעדות ודוכני אוכל טבעוני לאורך כל היום וכל הלילה ואני לא צריך לעשות שמיניות באוויר כדי למצוא אוכל. אם לומר את האמת, לא ציפיתי שכך יהיה ואני ממש מופתע לטובה."

ג'ני, תיירת טבעונית מאנגליה, גם שיתפה אותנו בתובנות שלה: "זה פשוט מדהים מה שהולך כאן. יש פה טחינה מעולה, תמיד אפשר לחטוף איזה מנת פלפל נהדרת בפיתה ככה על הדרך, אני אוהבת את מה שאתם עושים עם חצילים ואפילו מצאתי בתל אביב שווארמה טבעונית (שאני מתכננת לאכול שוב ממש לפני שאחזור לאנגליה). אני רואה כאן המון מזון מבוסס צמחים וזה ממלא את ליבי באושר גדול. מאוד מקווה שאנגליה תלך בעקבותיכם בקרוב".

אווירה מחבקת ויחס חם לתיירים טבעונים

עבור תיירים טבעוניים רבים ישראל הפכה ליעד נחשק מעוד סיבה, סיבה חמקמקה יותר שננסה להלביש עליה מספרים מאוחר יותר. הם באים בגלל האווירה והיחס שמקבלים כאן טבעונים. ייתכן ותיירים מרגישים זרים בארץ המוצא שלהם כי הם משתייכים לקבוצה קטנה ומפוזרת של טבעוניים. אבל בישראל יש אווירה אחרת, יש אווירה של קבלה והכלה, יש קהילה הולכת וגדלה של טבעונים בארץ ותחושת השייכות היא גדולה כאן בישראל.

רמון, תייר מספרד, סיפר: "בספרד יש מעמד של כבוד לבשר, החברים שלי לא כל כך מקבלים את אורח החיים הטבעוני שבחרתי. הם צוחקים עליי, עוקצים אותי ומציקים לא מעט על כך שבחרתי בטבעונות וזנחתי מוצרים מן החי, אבל בישראל אני מרגיש אחרת. אני רואה שיש כאן עוד מלא כמוני, ואני לא מרגיש כאן זר, ודווקא במדינה שלי אני מרגיש ניכור מסוים לאנשים כמוני."

ואם ננסה להדביק מספרים לסיפורים אז על פי דוח שיצא רק לפני חודשיים עולה כי קיימת עלייה של 90 אחוזים בשיעור החיפושים בנושא "טבעונות" במנועי החיפוש בישראל, וזה רק בשנה החולפת. או כפי שאמר זאת יפה סגן נשיא ,PETA ג'ייסון בייקר: "ישראל הינה מובילה בעולם במעבר לאורח חיים טבעוני: מסעדות טבעוניות משגשגות בישראל והן נגישות מאוד לכמיליון ישראלים טבעוניים!!!!."

ובהקשר זה לא תתפלאו בוודאי לקרוא שהעיתון הבריטי המפורסם "The Independent" הכריז על תל אביב כבירה הטבעונית העולמית, רק בנובמבר שעבר.

מלונות ובתי אירוח ידידותיים לטבעוניים

עוד היבט שמי שגר בישראל עשוי לגמרי בטעות לפספס הוא תעשיית האירוח הישראלית. לאחרונה נפתחים בכל רחבי הארץ מלונות, אכסניות, צימרים ובתי הארחה כשיש להם קונספט ומסר ברורים מאוד – "אנחנו מקבלים בברכה ובחיבוק גדול אורחים טבעוניים, אפילו מעדיפים אותם".

אם כן, נראה שאנחנו לא רק אומת סייבר וסטארט אפים שמתגאה באחד הצבאות החזקים והמוסריים ביותר בעולם, מסתבר שאנחנו גם מוקד עלייה לרגל עבור טבעונים וגן עדן של ממש עבור אנשים שאורח חיים בריא הוא נר לרגליהם.